کتاب هایی که در این مطلب معرفی می کنیم از بهترین های کتاب خودآموز انگلیسی است. از این کتاب ها می توان در محیط کلاس درس نیز استفاده کرد. این کتاب ها برای هر شخصی مناسب است.

1- کتاب Essential Idioms in Englishکتاب Essential Idioms in English یکی از کتاب های خوب در زمینه یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی است که توسط انتشارات پیرسون (لانگمن) به چاپ رسیده است. کتاب حاضر به حدود 500 اصطلاح، فعل ترکیبی و کلمه هم نشین (collocations) رایج و ضروری می پردازد که به ترتیب در سطوح مقدماتی، متوسط و پیشرفته مرتب شده اند.

کتاب Essential Idioms in English دارای 39 درس می باشد که هر درس به 12 اصطلاح می پردازد. نحوه آموزش این کتاب به این شکل می باشد که در کنار هر اصطلاح، معنی، مثال و گاهی اوقات کاربرد آن نیز نوشته شده است. یکی از نقاط قوت این کتاب این است که نه تنها فایل صوتی اصطلاحات بلکه فایل صوتی مثال هایی که اصطلاحات در آنها بکار رفته اند نیز به همراه فایل pdf ارائه شده اند.


2- کتاب Basic grammar in use  

همیشه یادگیری دستورزبان انگلیسی یکی از چالش های زبان آموزان در تمام دوره ها بوده است. دستورزبان بخش بنیادی یادگیری زبان دوم است، چرا که هر چقدر که بر مهارت های دیگر بتوانید تسلط پیدا کنید اگر مهارت لازم را در نکات دستوری و گرامری زبان نداشته باشید، مشکلات فراوانی سر راه شما قرار خواهد گرفت.

کتاب Grammar In Use یک کتاب گرامر  معروف در آموزش زبان است که در بیشتر موسسات آموزش زبان انگلیسی در سراسر کشور تدریس می شود. این کتاب توسط انتشارات کمبریج و برای زبان آموزان سطح مبتدی که قصد دارند گرامر انگلیسی را از پایه و به صورت منظم یاد بگیرند تدوین شده است.


3- کتاب Vocabulary in Use

مجموعه English Vocabulary in Use، یکی از مجموعه های آموزش و تقویت کلمات و اصطلاحات زبان انگلیسی می باشد. این مجموعه در قالب ۴ سطح آموزشی برای شما فراهم شده است، که این ۴ سطح هر کدام دارای کتاب جداگانه می باشند. این مجموعه، جهت تقویت و آموزش لغات و اصطلاحات رایج زبان انگلیسی برای شما فراهم گردیده است. هر درس این مجموعه، شامل ۲ صفحه می باشد که صفحه اول دارای آموزش مطالب مربوطه می باشد و در صفحه دوم تمرینات مربوط به همان آموزش وجود دارد. تمریناتی که در صفحه دوم وجود دارد، برای یادگیری بهتر و سریع بسیار موثر است. و همچنین در پایان هر سطح دارای آزمون می باشد، که این امر باعث ارزیابی سطح یادگیری شما عزیزان می شود. پاسخ تمامی تمرین ها و آزمون ها در انتهای کتاب موجود می باشد.


4- کتاب Oxford Word Skills

کتاب آکسفورد ورد اسکیلز  همانطور که گفته شده در سه سطح آموزشی شامل: ابتدایی، متوسط و پیشرفته طراحی و منتشر شده است. کتاب آکسفورد ورد اسکیلز توسط Ruth Gairns و Stuart Redman در ۲۵۶ صفحه نوشته شده است.

این دو دارای سابقه ی درخشان نوشتن کتاب های True to life و Working with Words هستند که نشان دهنده توانایی منحصر به فرد آن ها در تولید محتوای مرتبط با کلمات است. به طور معمول این کتاب مناسب آمادگی برای آزمون آیلتس می باشد که در موسسه سفیر گفتمان نیز مورد تدریس واقع می شود.


5- کتاب American English File

مجموعه American English File (امریکن انگلیش فایل) دارای ۶ سطح از مبتدی تا پیشرفته بوده که توسط انتشارات آکسفورد به چاپ رسیده است.
به خاطر استقبال از این مجموعه به سرعت به چاپ سوم رسید.
که در حال حاضر ویرایش چهارم این مجموعه هم به زودی وارد بازار خواهد شد.
میشه گفت این مجموعه یکی از بهترین مجموعه هایست که در خصوص آموزش زبان انگلیسی_آمریکایی به بزرگسالان تاکنون منتشر شده است.


6- کتاب “Global beginner coursebook”

یکی از انتخاب های بی نظیر در میان کتب یادگیری زبان Global Beginner Course Book می باشد. این کتاب بسیار هوشمندانه طراحی شده و مناسب بزرگسالان است. این کتاب از نظر واژگان غنی است و موضوع های فرهنگی عام را پوشش را می دهد. این کتاب به همراه یک e-workbook عرضه می شود که برای شنیدار و تلفظ طراحی شده است.


7- کتاب‌های touchstone

 کتاب Touchstone یک مجموعه آموزشی کامل و مخصوص بزرگ‌سالان است. کتاب تاچ استون در چهار سطح توسط نام دارترین نویسندگان حوزه آموزش زبان تألیف و در انتشارات کمبریج به چاپ رسیده است.استراتژی مکالمات این کتاب به‌عنوان یکی از بهترین کتاب های آیتلس بر مبنای عبارات پرتکرار، کاربردی و رایج در زبان انگلیسی بناشده است . به همین دلیل شما بعد از پایان هر سطح  به‌راحتی و با اعتمادبه‌نفس می‌توانید درباره موضوعات روزمره کاملاً روان و مسلط صحبت کنید. از طرفی وجود ابزارهای چندرسانه‌ای این مجموعه مانند نرم‌افزار خودآموز، فایل‌های ویدئویی و صوتی نه‌تنها جذابیت یادگیری را افزایش می‌دهد بلکه طیف وسیعی از محتوای آموزشی غنی و کاربردی را در اختیارتان قرار می‌دهد.


8- کتاب Oxford Picture Dictionary

سومین ویرایش از مجموعه پرفروش Oxford Picture Dictionary که با روشی منحصر بفرد لغات مختلفی را به زبان آموزان می آموزد. این دیکشنری « یکی از ابزارهای آموزشی مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی به ‌شمار می‌آید. تقویت درک واژگان، گسترش دامنه‌ی لغات، آشنایی با نکات و تقویت چهار مهارت اصلی (Listening , Speaking, Reading, Writing)در زبان انگلیسی از ویژگی‌های مهم این کتاب محسوب‌ می‌شود. این فرهنگ لغت تصویری، بیش از 4000 واژه‌ی ضروری زبان انگلیسی را با تصاویر زیبا و در صفحات رنگی و به صورت تک‌زبانه (انگلیسی) ارائه کرده است. دوازده فصل تدوین شده در این فرهنگ به موضوعاتی نظیر کارهای روزمره، مردم، خانه، غذا ، سرگرمی و ... پرداخته است. در هر فصل، ابتدا کلمه‌های مورد نظر و متناسب با عنوان فصل بصورت تصویری نمایش داده شده و پس از آن داستانی کوتاه آورده شده که کلمات تدریس‌شده‌ی آن فصل در آن داستان گنجانده شده است. در انتهای هر فصل نیز متنی آورده شده که لغات جدیدی از همان گروه در آن به چشم می‌خورد. 


سخن آخر

کتاب های زیادی هستند که در لیست بهترین کتاب های زبان انگلیسی قرار می گیرند اما فراموش نکنید که بهترین کتاب ، کتابی است که شما دوستش دارید هرچند از نگاه سایرین جزو بد ترین لیست کتب دسته بندی گردد. همواره سعی نمایید که ذهن خود را در طول روز به زبان پیوند دهید و در طول روز به آن توجه کنید به عنوان مثال سعی نمایید با دیدن سریال های زبان اصلی سعی بر تقویت مهارت لیسنینگ خود کنید، فراموش نکنید ذهن خود را به یک سریال معطوف نکنید و سعی نمایید با سریال های مختلف این فعالیت را انجام دهید.

آموزش زبان در مرحله اول شاید نیاز به راهنمایی و حتی کلاس های آموزشی داشته باشد اما در ادامه راه این شمایید که باید به پرورش این مهارت بپردازید، همچون عقابی که در کودکی پرواز را یاد می گیرد ولی در طول حیات خود از آن استفاده می نماید! ذهن خود را به یادگیری عادت دهید...