در قسمت "گابیون چیست و چه کاربردی دارد؟" با گابیون و دیوار گابیونی آشنا شدیم و یاد گرفتیم که گابیون در واقع یک قفس یا باکس ساخته شده از سیم است که با موادی مانند سنگ، شن یا خاک پر می شود. بنابراین گابیون یک سازه ی بلوکی تقریبا منعطف است که برای پایداری در شیب و محافظت در برابر تخریب استفاده می گردد. در این قسمت میخواهیم با انواع گابیون ها آشنا شویم. 

به طور کلی گابیون ها انواع مختلفی دارند که هریک کاربرد مخصوص به خود را دارد، از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. تشک های گابیونی
 2. مش های سیمی گابیونی
 3. گابیون های گونی شکل
 4. سبدهای گابیون
 5. کیسه های گابیونی
 6. اجزای گابیونی دکوراتیو


سبد های گابیونی

شاید بهتر باشد برای توضیح موارد فوق از سبد گابیونی شروه کنیم ، در قسمت قبل انواعی از شکل های گابیون را دیدیم که در واقع آن ها جزو سبد های گابیونی بودند. همان طور که در شکل زیر می بینید سبد های گابیونی در واقع  یک مش سیمی شبکه ای است که به شکل باکس و در سایزهای مختلف تولید می شود. این سبد ها می تواند اقتصادی باشد، مگر اینکه مواد پر کننده در منطقه ی نزدیک پروژه موجود نباشد.


تشک گابیونی

روند ساخت تشک های گابیونی مانند گابیون هست اما ضخامت کم تری و مساحت پوشش‌دهنده بیشتر را دارا هستند. این تشک ها ارتفاع 0/25 متر  و طول معمول 2-6 متر را دارا هستند البته این مقادیر قابل تغییر است.

کاربردها:

 • پوشش کانال‌ها
 • پوشش خط ساحلی
 • دیگر محافظت‌ها در مقابل فرسایش
 • در کارهای دور از ساحل، مانند پی موج­ شکن، اسکله بندر 
 • محافظ خطوط لوله


مش های سیمی گابیونی

از این مدل از گابیون ها برای جلوگیری از احتمال سقوط سنگ و سخره بر سطوح بزرگ راه ها و خط راه آهن استفاده می گردد. این مش های سیمی گابیونی پایداری شیب نزدیک به بزرگ راه ها و خط راه آهن را حفظ می کند و همچنین قدرت مقاومت دیوار خاکی را در ترکیب با تقویت جغرافیایی افزایش می دهد.


گابیون های گونی شکل

یکی دیگر از انواع گابیون ها ، گابیون های گونی شکل هستند که که به طور معمول با ریختن مصالح دانه ای در داخل گونی های سیمی به طور سریع ساخته می شوند. از جمله کاربرد آن ها می تواند به مواردی همچون محافظت موقت (و گاهی دائم) در مقابل فرسایش حاصل از جریان سریع آب و یا قابلیت قرارگیری به­ طور مستقیم درون جریان آب اشاره نمود.


کیسه های گابیونی

ساخت کیسه های گابیونی همانند گابیون های گونی شکل سریع بوده ولیکن این کیسه ها ساختاری منعطف و پرمنفذی را دارد. از این کیسه ها معمولا در کارهای هیدرولیکی و در شرایط اورژانسی استفاده می گردند.


اجزای گابیونی دکوراتیو

همانگونه که از نام این مدل از گابیون ها شمخص است، از این مدل برای کار های زیبایی نظیر دکوراسیون داخلی و خارجی ، طراحی باغ و فضا استفاده می شود. استفادخ از این گابیون ها محیطی مناسب برای رشد ریشه گیاهان را محیا می کند، نمونه ای از این مدل گابیون ها در زیر آورده شده است.

از اینکه با ما همراه بودید سپاسگذاریم...