یکی دیگر از گرایشات تحصیلات تکمیلی مقطع عمران ، گرایش ژئوتکنیک یا خاک و پی می باشد. این رشته در واقع بخش گسترش یافته درس مکانیک خاک در مقطع لیسانس می باشد که به طور گسترده تر در مقطع ارشد و دکترا مورد مطالعه قرار می گیرد. در مقطع لیسانس دانشجویان به طور خلاصه با محیط خاک و آزمایشات و ویژگی های انواع خاک آشنا می شوند اما در مقطع ارشد به صورت تخصصی تر نسبت به این محیط شناخت پیدا می کنند.

هرچند چهار درس سه واحدی به عنوان دروس تخصصی ارشد ژئوتکنیک در نظر گرفته شده است اما دو درس مهندسی پی پیشرفته و مکانیک خاک پیشرفته اصلی ترین واحد های این مقطع می باشند البته این دو درس در مقطع لیسانس با عنوان درس مهندسی پی و مکانیک خاک  تدریس می شود ، تمامی دانشجویان ارشد این رشته ملزم به پاس کردن این دروس می باشند، حتی در مواردی که دانشجوی دکترا گرایش ارشد ژئوتکنیک نداشته باشد یا نمره این دو درس وی در مقطع ارشد نمره مطلوبی نباشد ملزم به پاس کردن این دروس برای باری دیگر به عنوان پیشنیاز می گردد.


چارت و سیلابس دانشگاهی مقطع ارشد ژئوتکنیک

دانشجویان ژئوتکنیک به طور معمول ملزم به پاس کردن 12 واحد تخصصی (شامل 4 درس سه واحدی) و 12 واحد اختیاری می باشند در کنار این 24 واحد باید درس سمینار و روش تحقیق را نیز پاس نمایند که این درس نیز 2 واحد می باشد ، در انتها دوره آموزشی نیز می بایست 6 واحد پایان نامه اخذ گردد. به طور معمول حداکثر تعداد واحد قابل اخد در هر ترم 14 واحد می باشد. برای آشنایی بیشتر با دروس این گرایش چارت زیر را مشاهده نمایید.

چارت کلی 

دروس اختصاصی

دروس اختیاری


آینده شغلی

پس از به پایان رسیدن دوره تحصیلات در این گرایش آینده شغلی متفاوتی برای محصل وجود دارد به عنوان مثال شما میتوانید از طراحی پی ها منحصر به فرد و ویژه شروع به فعالیت کنید و تا انتهای مهندسی پیش بروید ، انواع سازه های منحصر به فرد ، دیوار های حائل و شیروانی های متفاوتی را طراحی کنید و با روش های پایدار سازی سازه های ژئوتکنیکی نظیر انکراژ ، نیلینگ و مهار متقابل آشنا شوید ، با ژئوتکستایل ها و ژئوممبران ها آشنا شده و از آن ها استفاده نمایید و یا حتی در آزمایشگاه های ژئوتکنیکی مشغول به کار گردید و به نمونه گیری و بررسی مشخصات خاک بپردازید. در صورت نیاز به حفر تونل به بررسی شرایط بپردازید و گودبرداری های بزرگ و منحصر به فرد را مدیریت و اجرا نمایید و یا حتی وارد گرایش محیط زیست شده و ادامه فعالیتتان را به عنوان مهندس ژئوتکنیک زیست محیطی ادامه دهید ، خاک های آلوده شده را احیا نمایید به محیط زیست کمک نمایید.

شکل زیر شمای شماتیک حفر تونل در خاک توسط ماشین غول پیکر TBM را نشان می دهد.


انجمن های ژئوتکنیکی فعال

انجمن ژئوتکنیک با توجه به گستره کاری این گرایش در کمیته های تخصصی مختلفی فعالیت می نماید که دانشجویان میتوانند با عضویت در این کمیته های تخصصی از ویژگی های منحصر به فرد این انجمن بهرمند شوند در این قسمت تعدادی از این کیمته های تخصصی را معرفی  می نماییم ، شما می توانید با کلیک بر روی کیمته تخصصی مورد نظر به سایت اصلی آن انجمن متصل شوید.

از اینکه با ما همراه بودید متشکریم.

نظر شما در رابطه با این گرایش چیست؟؟