مواد و مصالح امروزی ترکیبی از تکنولوژی با مواد و مصالح قدیمی بوده که هر یک به شیوه‌ای خاص مورداستفاده قرار می‌گرفته‌اند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی از همان مصالح قدیمی در شکلی دیگر و به‌صورت هوشمندانه‌تر استفاده می‌شود. گابیون نمونه‌ای از این استفاده هوشمندانه است.

به طور معمول به سبد های سیمی پر شده گابیون گفته می شود که از آن ها می توان برای موارد همچون موارد زیر استفاده نمود.

 1. سازه های وزنی نگه دارنده خاک یا پشتیبان شیب ها
 2. هموار کردن و محافظت در برابر خوردگی در داخل کانال های آب 
 3. کنترل فرسایش در زمان سیل
 4. و یا کنترل فرسایش در سواحل رودخانه

گابیون ها ابعادی ابعادی متفاوت دارند اما به طور معمول ابعاد آن ها چیزی در حدود 1 متر ارتفاع در 1 متر عرض به طولی معادل 2 الی 4 متر می رسد. هر یک از گابیون ها با سیم و یا ساخت و ساز های بزرگ به یکدیگر متصل می شوند و ساختاری یک پارچه را ایجاد می کنند. مهم ترین خصوصیت مش های گابیون ها شامل موارد زیر است.

ویژگی مش ها:

 1.    2-3 میلی­متر قطر 
 2.    بازشو های 60-100 میلی­متری 

ویژگی پرکننده ها:

 1.   قطعات سنگ ­شکسته یا رودخانه ­ای با دوام
 2. ابعاد: کوچک­تر از نصف عرض سبد و بزرگ­تر از ابعاد مش

به طور معمول در هنگام اجرای گابیون یک لایه فیلتر به منظور جلوگیری از شسته شدن خاک پشت گابیون اجرا می گردد. گابیون ها کاربرد ها و مزایای گسترده ای دارند که در این قسمت به بخشی از مزایا های آن ها اشاره می کنیم.

مزایا:

 • انعطاف­ پذیری بالا در مقابل نشست های نامتقارن
 •  نفوذپذیری بالا
 •   هزینه کم
 •  مهارت ساخت کم


دیوار گابیونی

اگر تعدادی از گابیون های ساخته شده در طول یا ارتفاع در کنار هم یا روی هم قرار گیرند دیوار گابیونی را ایجاد می کنند. دیوار های گابیونی به طور معمول از شیب 6 درجه به­ سمت خاکریز برخوردار هستند و در دیوار های بلند نیاز به پی بتنی دارند. عرض پی در این مدل از دیوار های چیزی در حدود 50 الی 90 درصد ارتفاع دیوار می باشد.