یکی از رشته های گروه ریاضی و هنرستانی مهندسی معماری است که بسیاری از افراد علاقمند آن هستند. رشته ی معماری تلفیقی از هنر (طراحی پلان ، نما و حجم و ....) و فن (سازه های بتنی ، فلزی ، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی و...) می باشد. اغلب بیشتر افراد برای بهتر یادگیری این رشته از پایه معماری خوانده و با دیپلم معماری وارد دانشگاه می شوند. 

دانشجویان این رشته در مقطع کارشناسی در دانشگاه های سراسری ، آزاد ، غیر انتفاعی ، علمی کاربردی تحصیل میکنند. 

خصوصیات یک معمار

یک مهندس معمار باید دارای فکر خلاق ، و قدرت تجسم بالایی باشد و باید از رشته هایی نظیر فلسفه ، روانشناسی ، جامعه شناسی ، عکاسی ، طراحی ، موسیقی و... اطلاعاتی داشته باشد تا با افکار و احساسات جامعه ای که مختص آن طراحی میکند ، آگاه باشد. 


طول دوره کارشناسی

مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس این رشته همانند سایر رشته ها 4 سال می باشد و دانشجویان باید در این 4 سال ، 140 واحد را بگذرانند.

گرایشات ارشد مهندسی معماری

گرایش های این رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی شامل گرایشات معماری – معماری ،  معماری منظر ، معماری داخلی ، معماری اسلامی ، معماری پس از سانحه ، مطالعات معماری ایران می باشد. 


گرایش معماری داخلی

یکی از گرایش هایی که مورد استقبال اکثر دانشجویان معماری است ، گرایش معماری داخلی است. البته اسم این رشته گویای معرفی این رشته نمی باشد و دانشجویان با تصور دکوراتیو شدن وارد این رشته می شوند و در نهایت با ورود به این رشته غافلگیر خواهند شد؛ شاید بهتر باشد نام این گرایش را طراحی داخلی بنا نام گذاری کرد.

دانشجویان این گرایش در مقطع ارشد باید سعی در بوجود آوردن فضایی راحت برای آسایش کارکنان و رهگذران بنا کنند. 

بازار کار بعد فارغ التحصیلی

  1. انجام کار های پژوهشی 
  2. ایجاد آتلیه معماری 
  3. مدرس دانشگاه در دوره های کاردانی و کارشناسی 
  4. طراحی و دکوراسیون تک بنا یا خانه 
  5. طراحی پارک و میادین 
  6. طراحی نقشه های فاز 1 و 2 

در این رشته شما میتوانید با ایهام از مذهب سازه هایی بی همتا نظیر سی و سه پل که با ایهام از مذهب تاریخی ایران ، طراحی شده است را طراحی نمایید و یا با استفاده از تکنولوژی و سازه های مدرن ، خالق اثری شگفت انگیز شوید ، در صورتی که ذهن خلاق دارید با تحصیل در این رشته میتوانید آینده موفقی داشته باشید.

برای آشنایی با نرم افزار های معماری اینجا را کلیک نمایید.


نظر شما چیست؟ آیا فکر می کنید دانشجویان این رشته آینده روشنی دارند؟