به دستگاهی که برای آماده سازی سنگ معرق از آن استفاده می شود را دستگاه واتر جت می گویند. در اصطلاح نیز به سنگ های معرق ، سنگ واتر جت نیز می گویند.

باورش کمی سخته که هر جز اون به طور جداگانه تکه ای از مرمریت ، گرانیت یا سنگ طبیعی است. 

کارگران در کارگاه سنگی بزرگ را برداشته روی دستگاه واتر جت قرار میدهد. (دستگاه واتر جت ، یک نوع دستگاه برش با آب سرد و مایع ساینده ابرسیو است.) که به وسیله ی این مایع سنگ ها را برش میدهند و روی آن را با آب می شویند تا کاملا تمیز گردد که در بعضی موارد به همین شکل مورد استفاده قرار میگیرد. در سایر موارد قسمت شسته شده را زیر دستگاه واتر جت کوچک تری قرار دهند تا برش های خاصی را ایجاد نمایند.

سپس با استفاده از انبر این قطعات رو برداشته و پشت آن ها شماره گذاری میکنند و باتوجه به الگو ، این سنگ ها رو پشت و رو و به صورت تک تک کنار هم قرار میدهند (همانند پازل). وقتی طرح کاملا چیده شد با استفاده از چسب درز های  موجود را پوشانده و یه لایه فایبر گلاس روی آن قرار داده و لایه ای از ترکیبات رزین اپوکسی که برای سنگ ها درست میشود را روی آن به صورت یکنواخت ریخته و به مدت یک شبانه روز آن را به حالت خود رها کرده و سپس آن هارا برگردانده و با دوغاب اپوکسی شکاف های موجود را پر می گردانند و در انتهای کار با استفاده از اسفنج خیس آن را تمیز می نمایند.

این قسمتی از یک سنگ فرش می باشد که در انتهای کار بسته بندی شده و در محل مورد نظر چسبانده می شوند و پس از مدتی به استحکام لازم می رسند.

کاربرد های سنگ معرق شامل استفاده از آن ها برای تزئینات ، لابی ها ، سالن های بزرگ می باشد، که زیبایی منحصر به فردی را به سالن القا می نماید.

نظر شما چیست؟؟ آیا استفاده از سنگ معرق را توصیه می نمایید؟